نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
شارژ کلوب هاي مامي سايت
بازارچه کالاي دست دوم رسانه مامي سايت
Like Tree322Likes

موضوع: خوراک زبان

نمایش نتایج: از 1 به 8 از 51
صفحه 1 از 7 1234 ... آخرینآخرین

خوراک زبان

برای تهیه خوراک زبان اول زبان رو به همراه یک عدد پیاز بزرگ که چهار قاچ کردیم و یه ذره فلفل سیاه و زردچوبه و مقداری آب به مدت 1.5 تا دو ساعت در زودپز میپزیم (اگر از قابلمه استفاده میکنید جهت پخت حدودا به 3 تا 4 ساعت زمان نیاز دارید) بعد از اینکه کاملا پخت بهش نمک میزنیم و میذاریم یه 2 دقیقه بجوشه .بعد پوست زبان رو از روش میکنیم و از عرض برش میزنیم. پهنای هر تکه هم میتونه به دلخواه خودتون باشه من معمولا حدود 3 تا 5 سانت در نظر میگیرم.بعد از اینکه برش زدید توی ظرفی که قراره سرو بشه بچینید و بذارید کنار.

برای تهیه سس قارچ هم اول قارچ رو توی کره سرخ میکنید و میذارید کنار. بعد دو قاشق غذا خوری آرد رو با حرارت کم توی یه تابه تفت میدید تا یه کم بوی خام بودنش از بین بره. یه کم کره اضافه میکنید و توی کره هم یک دقیقه تفتش میدید .بعد،حدود 1.5 تا دولیوان شیر سرد بهش اضافه میکنید و هم میزنید تا غلیظ بشه .سعی کنید یه کم غلظتش زیاد باشه. بعد از اینکه هم زدید و کاملا غلیظ و یکنواخت شد ( سس سفید ) آبی که توش زبون رو پختید و یه کم خنک شده کم کم به سس اضافه میکنید و هم میزنید. سعی کنید آب گوشت رو به حدی اضافه کنید که سس خیلی رقیق نشه و اینم جهت یادآوری میگم که وقتی سس سرد بشه یه کم غلیظ تر میشه. بعد قارچ سرخ شده ر بهش اضافه کنید (سس قارچ) سس رو روی زبون بریزید میشه اونی که توی ظرف بالاست.من جعفری نداشتم. ولی اگر یه کم جعفری خرد شده هم به سس اضافه کنید هم خوشکل میشه هم خوشمزه.

نوش جون...
    Andrew, مارلو, zeinabrad و 2 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    من زماني زنده ام كه در يادها زنده بمانم.

2. بانک بند ناف

Re: خوراک زبان

مرسی مری جون بابت دستورت چقدر هم با سلیقه درست کردی حتما خوشمزست
    منم یه مدل دیگه درست میکنم اونم بد نمی شه البته کلش شبیه اینیه که شما گذاشتی یه کوچولو تغییر داره اونم اینه: من اول میذارم یه نیم ساعت بجوشه بعد آبشو همراه با کفی که روش درست شده خالی میکنم دوباره آب میریزم همراه با سیر پیاز جعفری بپزه بعد که پخت پوستشو میکنم.برای سسش هم جدا پیاز داغ میکنم همراه با زردچوبه فراوان بعد 1-2 قاشق رب فلفل سیاه و نمک بهش اضافه میکنم و سرخ میکنم. از آب گوشتی که تو قابلمه هست اندازه 1 لیوان توش میریزم و میذارم بجوشه تا غلیظ شه در حین اینکه در حال قل قل زدنه قارچ های ورقه ای رو بهش اضافه میکنم تا با سس پخته شه.بعد همونطور که شما گفتی ورقه ورقه میکنم و از سس روش میدم؛)
    این سسی که شما گفتی رو تاحالا امتحان نکردم این بار اینجوری درست میکنم حتما خوشمزست؛)
    Andrew و باران67 این نوشته را پسندیده.
    تا وقتی کفشهای کسی رو نپوشیدی،درباره راه رفتنش قضاوت نکن...

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    4
    پسند شده
    273
    پسند کرده
    0

مري عزيز خيلي خوشحالم از اين دستور قشنگت...به به...چه خوشمزه...
    اينم مدل ديگه اي از خوراك زبان من... از ياسي جون ياد گرفتم...

مواد لازم*:

زبان گوساله : یک عدد

پیاز : ٢ عدد

سیر : ۴-۵ حبه

قارچ : ٣٠٠ گرم

کنسرو نخود فرنگی : یک عدد

جعفری : مقداری

رب

نمک و فلفل و آویشن

زبان رو با یک نصفه پیاز و مقداری آب بذارید روی گاز...تا زمانی که روی اون کف کنه...آب زبان رو خالی کنید...زبان رو دوباره در زودپز گذاشته به همراه پیاز و دو حبه سیر و جعفری...نیاز نیست جعفری ها رو خرد کنید دسته ای بذارید توی زودپز به همراه آب...٢ ساعت بپزه...بعد نمک بزنید و دوباره یک ربع بذارید بپزه...بعد از صافی رد کنید و آب زبان رو نگه دارید...

در یک ماهیتانه مقدار زیادی پیاز خلالی شده رو تفت بدید...بعد قارچ های برش خورده ی نازک رو اضافه کنید...سیر هم به همین طریق...رب اضافه کنید و بعد کنسرو نخود فرنگی...ادویه دلخواه از قبیل نمک و فلفل و آویشن...از آب زبان گوساله هم به این سس اضافه کنید و بذارید خوب جا بیفته و غلیظ بشه...وقتی زبان ها رو از پوست جدا کردید و برش زدید از این سس برای سرو اون استفاده کنید...
    هرگز زانو نخواهم زد حتی اگر سقف آسمان کوتاه تر از قامتم شود...

www.khatoonodowle.persianblog.ir

مدیر انجمن
    سامره آواتار ها
    سامره صفری
    میزان امتیاز
    200
    پسند شده
    6744
    پسند کرده
    3866

ویترین مدال ها

ممنون مری عزیز و گل یاس جون
    منم یه مدل دیگه درست میکنم اونم خوب می شه
    منم اول میذارم همراه با سیر پیاز 1 دونه برگ بو و فلفل و زرد چوبه بپزه بعد که پخت پوستشو میکنم. ولی من خیلی ریزتر از شما برش میزنم (البته به خاطر خودمه ولی میشه بزرگترم زد) بعد از خرد کردن توی روغن تفتش میدم و میزارم کنار بعد تو همون روغن فلفل دلمه های رنگی نگینی شده رو تفت میدم و با قارچ ورقه ای جدا تفت داده شده مخلوط می کنم بعد زبان رو بهشون اضافه می کنم بعد از مخلوط شدنشون روش پنیر پیتزا می پاشم در آخرم با سس کچاپ یا تند سرو میشه به صورت ساندویچی
    من اکثرا مغز رو هم بعد از پاکسازی و پختن به ابعاد زبون درمیارم و باهاش تفت میدم (یعنی مخلوط مغز و زبون) خیلی خوشمزه میشه
    انشاله ایندفعه بخرم درست میکنم و عکس میذارم
    Andrew, باران67 و mitra40 این نوشته را پسندیده.
    هرکه خود داند
    و
    خدای دلش،
    که چه دردی ست
    در کجای دلش ...

#هواى_حوا

مدیر بازنشسته

میزان امتیاز
    1
    پسند شده
    129
    پسند کرده
    0

اينم خوراك زبان من كه تقريباً به روش ياسي و نغمه جون درست ميكنم.
    البته اين عكس مربوط به آرشيوم هستش و قديميه.
    زندگی کتابی است پر ماجرا ، هیچگاه آن را به خاطر یک ورقش دور نینداز

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    104
    پسند شده
    10423
    پسند کرده
    1255

ویترین مدال ها

مري جــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــون

خوراك زبان - به دليل يادآوري مري عزيز از تو آرشيو در اومده

چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

مدیر ارشد سایت
    heaven آواتار ها
    مریم م.
    نوشته های وبلاگ
    44
    میزان امتیاز
    104
    پسند شده
    10423
    پسند کرده
    1255

ویترین مدال ها

و بااااااااز زبان كه با باقالي پلو سرو شد ...
    yagmur, Andrew, sara chef و 1 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
    چقدر دوست داشتنی هستند.. آدم هایی که شبیه حرفهایشان هستند....

"میلان کوندرا"

نقل قول نوشته اصلی توسط booseh
    یه سوال داشتم خیلی ممنون میشم یکی جواب بده من تا حالا خوراک زبان برای مهمانی درست نکردم . میخواستم بدونم برای یه جشن که بیستا مهمون داره و غذاهای دیگه ییی هم هست چند تا حدودا زبان بگیرم کافیه؟ خیلی مهمه برام جواب بدید لطفا خیلی زود . راستی یکی هم اینکه حتما باید با برنج سرو بشه ؟ چون غذاهای دیگه ام هیچ کدوم برنجی نیستند
    بستگی به این داره که مهموناتون چقدر خوش خوراک باشن:) ولی اگه حدودا حساب کنین مثلا برای این تعداد مهمون اگه قرار بود گوشت مثلا ماهیچه بگیرید چند کیلو میگرفتین به همون وزن هم زبون بگیرید چون گوشت لخمه و اضافه به اون صورت نداره میشه هم وزن ماهیچه حساب کرد من فک کنم 3 تا زبون متوسط کافی باشه بازم به خودتون بستگی داره
    این خوراکو هم با نون میخورن هم برنج .اگه غذای دیگه پلویی ندارید بهتره با شوید پلو باقالی سرو شه هم خوشمزست هم یه نوع غذا به نوبه خودش حساب میشه؛)
    تا وقتی کفشهای کسی رو نپوشیدی،درباره راه رفتنش قضاوت نکن...

صفحه 1 از 7 1234 ... آخرینآخرین