نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
مشاهده RSS Feed

malihejoon773

کیک شیفون - chiffon cake

امتیاز ها: 2 رای ها, 5.00 متوسط.
کیک شیفون موکا با عکس از مرحله به مرحله ی آموزشتخم مرغ درشت 3 عدد

آرد 90 گرم

نشاسته ی ذرت ( سفیده و زیر انگشتان قرچ قرچ میکنه) 10 گرم. (میتونید نشاسته رو حذف کنید و 100 گم آرد بریزید)

پودر کاکائو مرغوب 1/8 پیمانه

شکر سفید 150 گرم (3/4 پیمانه)

بیکینگ پودر 1 ق چ

جوش شیرین 1/8 ق چ

نمک 1/4 ق چ

روغن مایع بدون عطر و بو 1/8 پیمانه

قهوه ی تازه دم شده ی سرد 90 میلی لیتر (میشه تقریبا نصف 3/4 پیمانه)

وانیل 1 ق چ

کرم تار تار یا آبلیمو 1/4 ق چ

اگر طعم قهوه رو دوست ندارید میتونید با آب جایگزینش کنید.(شیر بافتش رو خراب میکنه. یا آب یا قهوه)

این دستور با این نکاتی که میگم یک کیک بسیار بسیار لطیف و نرم و بسیار خوشمزه بهمون تحویل میده که پایه ی شکلاتی بسیار مناسبی هست برای تمام کیک های تولد و جشن ها.


از کیک شیفون وانیلی هم کمتر قر و فر و رقص بندری داره و درست کردنش ساده تره.


خوب طبق روال پخت تمام کیک ها اول باید فر رو روشن کنیم. قبلا هم گفتم روشن کردن فر درست قبل از شروع به کار بسیار بسیار مهمه و باید توجه کنید که این کار باید دقیقا قبل از شروع به کار انجام بشه تا کاملا گرم گرم بشه. اگر فر رو دیر روشن کنید و سرد باشه متاسفانه بافت کیک خراب خواهد شد.


حالا باید تخم مرغ هامون رو آماده کنیم.

خوب قبل از شروع به کار باید سه تا تخم مرغ درشت رو که مستقیم از یخچال بیرون آوردیم و سرده رو زرده و سفیده اش رو جدا کنیم. دقت کنید که جدا کردن زرده از سفیده ی تخم مرغ درحالیکه سرده بسیار راحت تره و احتمال پاره شدن زرده بسیار کمه. پس مستقیم از یخچال در میاریم و زرده و سفیده اش رو جدا میکنیم.


خوب حالا باید نیم ساعت صبر کنیم تا به دمای محیط برسه. اما برای اینکه رویه نبنده روش رو با سلفون میپوشونیم. من قبل از اینکه روی زرده رو بپوشونم با چنگال همش زدم که ساختارش بشکنه و احتمال رویه بستنش خیلی کم بشه. به خوبی روش رو میپوشونیم و رهاش میکنیم به امان خدا تا به دمای محیط برسه.(نیم ساعت یا بیشتر) دقت کنید تخم مرغ سرد مخصوصا سفیده به خوبی حجم نخواهد گرفت. پس بهتره گرم و به دمای محیط برسه.بعد باید قالب رو آماده کنیم. اصلا لازم به توضیح نیست که نباید قالب چرب بشه. چون خودتون میدونید و رعایت میکنید. اما چون خیلی مهمه میگم. به هیچ عنوان نباید قالبتون رو چرب کنید. فقط باید کفش کاغذ روغنی بندازید. همین هیچ چیز نباید چرب بشه. لازمه خیلی تاکید کنم که چقدر مهمه؟ نه؟ آفرین.


پس حتی اگر از قالب های تفلون استفاده میکنید و میدونید نمیچسبه باید قالب رو یک دور کامل بشورید و خشک کنید تا مطمئن بشید هیچ نوع چربی روی قالب نیست. (تا این اندازه مهمه که چربی روی قالب نباشه)


من از یک قالب گرد ساده استفاده کردم و کفش کاغذ روغنی انداختم.بعد باید مواد خشک رو آماده کنیم.


مواد خشک شامل آرد بیکینگ پودر نمک جوش شیرین پودر کاکائو و نشاسته ی ذرت باید کاملا باهم ویسک بشن. (اگر نشاسته ی ذرت ندارید میتونید به جاش آرد گندم بریزید) . این بسیار مهمه. چون ترکیبات مواد خشک زیاده بسیار مهمه که با هم کاملا ترکیب بشن. امیدوارم این نکته رو جدی بگیرید که در بافت کیک بسیار تاثیر گداره.


توی کاسه های کوچیک از سمت راست به ترتیب پودر کاکائو - نشاسته ذرت - بیکینگ پودر - نمک - جوش شیرین هست

بعد این ترکیب رو باید الک کنید. (لازم به سه بار الک کردن نیست. همون یکبار کافیه.)

بعد ترکیب مواد خشک رو با نصف میزان شکر ویسک کنید. (در این کیک نصف شکر با مواد خشک ترکیب میشه). و این ترکیب رو کنار بزارید.

حالا میخواهیم زرده ی تخم مرغ ها رو با روغن مایع و قهوه (یا آب) ویسک کینم. بله در این مرحله احتیاج به همزن برقی نیست. فقط میخواهیم ویسکشون کنیم که ساختارشون بشکنه و با روغن و قهوه ترکیب بشه. همین. هدف این نیست که هوا واردش بشه. پس نیاز به همزن برقی برای زرده ندارم.

این ترکیب رو کنار بزارید و بریم سراغ سفیده ها. ظرفی که سفیده رو درش میزنید باید کاملا خشک و تمیز باشه چون یک ذره آب یا چربی مانع میشه سفیده بیشتریم میزان حجم خودش رو بگیره.


قبلا گفتم میتونید به جای کرم تارتار از آبلیمو استفاده کنید یا به سادگی حدفش کنید. به نظرم حذف نشه بهتره. سفیده ها تازه میمونن و زود فرم میگیرن. از همون ابتدا هم آبلیمو رو داخل سفیده نمیریزیم. اول حدود چند ثانیه سفیده رو بزنید تا ساختارش بشکنه و شروع کنه به کف کردن بعد بعش آب لیمو ( یا کرم تارتار) رو اضافه کنید. و به هم زدن ادامه میدیم.

حالا باید سفیده رو بزنید تا به مرحله ی سافت پیک برسه. یعنی وقتی پره های همزن رو داخل سفیده میکنید و بالا میکشید قله هایی شکل بگیره که ثابت نمی ایسته و خم میشه. مثل عکس زیر.

حالا باید شکر رو در دو مرحله بهش اضافه کنیم. لازم به قاشق قاشق اضافه کردن شکر نیست. در دو مرحله اضافه میکنیم و اینقدر میزنیمش تا مجددا به مرحله ی سافت پیک برسه. (برای این کیک لازم نیست سفیده به مرحله ی استیف پیک برسه. سافت پیک براش کافیه)


یعنی دقیقا باید مثل این عکس بشه. قله شکل بگیره اما خم بشه.

حالا میخواهیم ترمیب مواد خشک رو با ترکیب زرده مخلوط کنیم. فقط کافیه این دو رو با هم به ارومی ویسک کنیم. همین. فقط دقت کنید خیلی کم و خیلی آروم فقط در حدی که آرد گلوله نباشه. نباید زیاد همش بزنیم. (با همزدن زیاد گلوتن آرد فعال میشه و کیک سنگین و خمیر میشه)

یک خمیر شکلاتی بسیار ولع انگیز بدست میاد.

حالا میخواهیم سفیده رو در دو مرحله به این خمیر شکلاتی اضافه کنیم و فولدش کنیم. پس اول نصف سفیده رو توی این خمیر شکلاتی میریزیم و با ویسک خیلی خیلی آرم فولدش میکنم. خیلی کم و خیلی آروم. اگر سفیده ای ترکیب نشده بود مهم نیست در مرحله ی بعد ترکیبش میکنیم.

بعد باقی مانده ی سفیده رو بهش اضافه میکنیم و با لیسم سیلیکونی یا قاشق چوبی به آرومی فولدش میکنیم. این آرامش و ملایمت توی این مرحله خیلی مهمه. خیلی آروم و با دقت فولدش میکنیم که پف سفیده ها نخوابه. اگر پف سفیده ها در این مرحله با زیاد هم زدن از بین بره متاسفانه به جای کیک شیفون یک تکه خمیر پخته تحویل خواهید گرفت. پس خیلی مهمه که آروم و با دقت فولدش کنیم و سریع و تند هم نزنیم.در حین فولد کردن هم تا میتونیم از اشکال زیبای ابر و بادی ایجاد شده لذت میبریم

اگر درست فولد کرده باشید خمیر کیک شل و حجیم و سبک خواهد بود.
توی قالب میریزیم و به آرومی بدون ضربه خوردن توی فر میزایم و به هیچ عنوان در تمام طول پخت در فر رو باز نمیکنیم که پف کیک میخوابه.

زمان پخت هم بین 30 تا 40 دقیقه هست. یا تا زمانی که تستر تمیز بیرون بیاد. (البته این زمان قطعی نیست و ممکنه با تغییر دمای فرهای مختلف یا سایز قالب های مختلف زمان پخت متفاوت باشه)

طبق معمول تمام کیک های اسفنجی و شیفون هم بلافاصله بعد از پخت باید وارونه اش کنیم تا جادبه ی زمین مانع بشه پفش بخوابه و اجازه بدیم حدود 1/5 تا 2 ساعت به همین شکل بمونه و بعد اطرافش رو با چاقو جدا کنیم و بیرون بیاریم و کاغذ روغنی اش رو جدا کنیم.

یک کیک شیفون موکای عالی داریم که بسیار بسیار لطیف و خوشمره است. تمیز برش میخوره و بافتش بسیار سبک و پفکی و حجیمه.نوش جان.....
نیکی گل, maman_mahya, elham_vahid و 9 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

 1. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط Hope
  سلام ملیحه جون..

  من باز اومدم..
  .........
  عاشتم مهسا جونم.

  سلام عزیزم. خوش اومدی.

  ممنونم بابت همراهی گرمت. مرسی گلم. خوشحال میشم نظرات شاد و مهربونت رو میخونم.

  مرسی از دعای خوبت گلم.

  عزیز دلم
  Hope این نوشته را پسندیده.
 2. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط تارا16
  فوق العاده بود ملیحه جون
  نظر لطفتونه تارا خانوم.

  خوشحالم که دوست داشتید.
 3. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط kimiya 7
  سلام ملیحه جان دستت درد نکنه خانمی خدا خیرت بده خیلی عالی توضیح دادی من خیلی دلم میخواد بتونم این کیک را درست کنم یه بار پختم ولی اصلا پف نکرد امیدوارم این بار با راهنمایی های کاملت موفق بشم راستی ارتفاع قالبم باید چقدر باشه؟ممنون
  سلام خانومی. خواهش میکنم. ممنونم از دعای خیرتون.
  راستش کیک های شیفون قلق و نکته زیاد داره و خوب از آب در اوردنشون سخته. نا امید نشید و همه ی نکاتی که کفتم رو مو به مو رعایت کنید و مطمئن باشید اگر همه ی نکات رو مدنظر قرار بدید کیکتون هرگز خراب نخواهد شد.

  ارتفاع این قالبی که من استفاده کردم 6 سانتی متر بود.
 4. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط بهنا
  سلام ملیحه بانو
  دستت درد نکنه با لین آموزش فوق العادتون
  واقعا خوشمزست
  فقط 1 سوال مزه قهوه غالب تر یا کاکائو عزیزم؟
  میدونم خیلی سوال میپرسم
  سلام عزیزم.

  خواهش میکنم. شما لطف داری گلم.

  در مورد مزه باید بگم قهوه کمک میکنه بوی شکلات بیشتر بشه و کیک شکلاتی تر به نظر برسه.

  اما در کل کیک طعم خیلی ضعیفی از قهوه داره. حذفش رو توصیه نمیکنم. این یک کیک شکلاتیه با بوی خوب کاکائو و طعم خیلی خیلی ضعیفی از قهوه.

  این چه صحبتیه. هر سوالی که داشته باشید من در خدمتم.
+ ساخت وبلاگ
عضویت
۱۳۹۲/۰۱/۰۵
محل سکونت
تهران
سن
27
نوشته ها
620
نوشته های وبلاگ
15

محاسبه ي شاخص توده ي بدني

وزن به کيلـو گـرم
قد به سانتي متر

شاخص توده ي بدني
بازه ي وزني مناسب شما