نظر سنجی 76 امین مسابقه عکاسی مکمل
مشاهده RSS Feed

malihejoon773

کیک اسفنجی

امتیاز ها: 3 رای ها, 5.00 متوسط.
من اومدم با یک کیک عالی اسفنجی با آموزش و عکس از مرحله به مرحله ی کاراین کیک به نسبت اینکه روغن نداره بسیار نرم و مرطوب و عالیه و خالی خالی بدون کرم هم بسیار خوشمزه است.

نرم و شیرین و اسفنجی و البته بسیار بسیار خوشمزه

تخم مرغ درشت 3 عدد زرده و سفیده جدا

آرد سفید الک شده 50 گرم

1/8 ق چ بیکینگ چودر

1/8 ق ج نمک

شکر سفید 100 گرم (نصف پیمانه)

1 قاشق غذا خوری آب معمولی

پوست رنده شده ی لیمو و پرتغال

وانیل

خوب اول توضیح بدم که این کیک آردش خیلی خیلی کمه. بیکینگ پودرش هم همینطور. و همین باعث میشه بافت کیک بسیار نرم و لطیف و ابری باشه و البته خوشمزه.


نکته ی دوم اینکه به هیچ عنوان به جای آب از مایعات دیگه مقل شیر یا آبمیوه ها استفاده نکنید. چون شیر چربی داره و چربی این کیک رو خراب میکنه. و انواع آبمیوه ها هم حالت اسیدی دارن که بافت کیک باهاشون خراب میشه. پس فقط از آب ساده با دمای معمولی استفاده کنید.


و نکته ی سوم استفاده از پوست مرکبات رنده شده هست. حذفش نکنید که طعم کیک عالی میشه. حتما حتما داخل کیک علاوه بر وانیل از رنده ی پوست مرکبات استفاده کنید که عالی میشه. فقط خوب پوست مرکبات رو بشورید و فقط از قسمت زرد یا نارنجی اش استفاده کنید. اگر قسمت سفیدش وارد ترکیب بشه کیک رو تلخ میکنه.

خوب بریم سراغ کیک........

قبل از شروع بکار (درست قبل از شروع به کار) فر رو روی دمای 180 درجه ی سانتی گراد روشن کنید تا کاملا گرم بشه. مهمه که فر کاملا گرم شده باشه. پس تاکید میکنم که این کار قبل از شروع به کار انجام بشه.

بعد باید قالب کیک رو آماده کنید. این که قالبم چند سانتی متر بود و چند تا تخم مرغ برای این قالب استفاده شده ( وکلا نکات کلی اش رو) رو توی یک پست در انتهای همین پست میزارم که انشاالله برای همیشه مشکل سایز قالب و تعداد تخم مرغ حل بشه.


فقط یک نکته برای این کیک این که هرگز نباید قالب چرب بشه. به هیچ عنوان تحت هیچشرایطی هرگز و هرگز و هرگز نباید یک قطره روغن و یا کمتر هم نباید به قالب مالیده بشه. فقط کفش رو کاغذ روغنی میندازیم. همین. هیچ چیز رو چرب نمیکنیم. همونطوری که قبلا گفتم (
این کیک معمولا توی قالب های گرد یا مسطتیل یا مربع درست میشه و کفش کاغذ روغنی انداخته میشه. قالب های ژیگولی رو نمیشه کاغذ انداخت و باید چرب و آرد پاشی کرد که همین چرب کردن کار رو خراب میکنه)

من از دو تا قالب هم سایز استفاده کردم که بعد دردرسر برش نداشته باشم. (شما میتونید توی یک قالب بپزیدش)بعد مواد خشک شامل آرد و بیکینگ پودر و نمک رو با هم ویسک میکنیم. ببینید دوستان شاید این کار از نظر بعضی ها بی معنی به نظر برسه. چون فکر میکنن بعدا آرد داخل مواد کیک هم زده میشه و مخلوط میشه. اما ما آرد رو هم نمیزنیم. به آرومی فول میکنیم. پس اگر بیکینگ پودر به طور یکنواخت لابلای ذرات آرد نباشه در نهایت به علت بالا بودن تراکم در یک جا پف آلود و در جای دیگه کیک تخته ای میشه. پس این مرحله مهمهخوب حالا بریم سراغ تخم مرغ ها......

همونطوریکه قبلا گفتم جدا کردن زرده از سفیده در حالیکه سرده بسیار راحت تره. پس تخم مرغ ها رو مستقیم از یخچال بیرون میاریم و در حالیکه سرده زرده و سفیده اش رو جدا میکنیم. این جوری احتمال پاره شدن زرده و ترکیبش با سفیده خیلی کمتر میشه.بعد روش رو میپوشونیم تا به دمای محیط برسه. تخم مرغ های سرد به خوبی فرم نخواهند گرفت. پس بهتره اجازه بدیم نیم ساعت در دمای اتاق استراحت کنه تا گرم باشه و بیشترین میزان حجم و هوا رو بگیرن. من برای اینکه احتمال رویه بستن زرده کمتر بشه اول با چنگال همش زدم تا ساختارش بشکنه و بعد روش رو پوشوندم و صبر کردم تا به دمای محیط برسه.خوب من قبلا هم گفتم که اول سفیده رو میزنم که دردسر شستن دوباره ی سری همزن رو نداشته باشه. چون اگر اول زرده رو بزنم مجبورم پره های همزن رو بشورم و کاملا خشک کنم بعد سفیده رو بزنم. دقت کنید که اگر کمی چربی یا رطوبت یا کمی زرده وارد سفیده بشه اجازه نمیده به خوب حجم و هوا بگیره. پس ظرفی هم که امتخاب میکنید برای زدن سفیده باید کاملا خشک و تمیز باشه.

اول سفیده رو باید بزنیم تا به مرحله ی سافت پیک برسه. سافت پیک یعنی چی؟

یعنی وقتی پره های همزن رو داخل سفیده میکنید و بالا میکشید قله هایی شکل بگیره که ثابت نمی ایسته و خم میشه. مثل عکس زیر.بعد 33 گرم از شکر رو ( 1/3 مقدار شکر ) رو قاشق قاشق به سفیده اضافه میکنیم و میزنیم تا به مرحله ی استیف پیک برسه.تدریجی اضافه کردن شکر مهمه و نباید همه اش رو یکجا بریزیم.

مرحله ی استیف پیک یعنی چی؟
یعنی
وقتی پره های همزن رو داخل سفیده میکنید و بالا میکشید قله هایی شکل بگیره و ثابت بایسته. و خم نشه. دقیقا مثل عکس زیرخوب حالا سفیده رو باید توی یخچال قرار بدید تا آب نندازه و مجبور نباشیم دوباره بزنیمش.

حالا میخواهیم زرده رو بزنیم.

زرده رو با 68 گرم از شکر (2/3 مقدار شکر) و وانیل و رنده ی پوست مرکبات میزنیم.

ببینیند دوستان یه توصیه ی خواهرانه بهتون میکنم. همیشه در مورد کیک ها در مورد زدن سفیده بحث میشه. اما این کیک فرق میکنه. میبینید که میزان بیکینگ پودرش ناچیزه. پس پفش فقط برای تخم مرغ هاشه. خوب زدن زرده در این کیک بسیار بسیار مهمه. به حدی که تضمین میکنه کیک پف میکنه یا نه. عالی میشه یا نه. پس مهمه. امیدوارم این نکته رو برای این کیک جدی بگیرید.

پس زرده ی شکر و وانیل رو با همزن برقی اینقدر میزنیم تا کاملا سفت و سفید و کشدار بشه. بسیار بسیار مهمه. زرده رو کم هم بزنید کیک کیفیت لازم رو نخواهد داشت. پس دیگه تاکید نمیکنم که زرده رو خیلی خیلی زیاد هم بزنید.بعد که کیفیت لازم رو گرفت بهش رنده ی پوست مرکبات و اون یک قاشق آب که داشتیم رو اضافه میکنیم و کمی میزنیم تا ترکیب بشه.حالا آرد رو بهش اضافه میکنیم و با ویسک کمی همش میزنیم. خیلی خیلی کم. فقط در حدی که آرد گلوله گلوله نباشه. اگر زیاد هم بزنیم پف زرده ها میخوابه. خیلی کم و آروم هم میزنیم.حالا سفیده ها رو از یخچال بیرون میاریم و داخل زرده ها میریزیم و به آرومی با قاشق چوبی یا لیسک سیلیکونی فولدش میکنیم. بسیار بسیار مهمه که هم زده نشه. یعنی اصل کیک به همینه. به ارومی و ملایت فولدش میکنیم و اصلا هم نمیزنیم. همینکه سفیده با مواد ترکیب شد دیگه ادامه نمیدیم.

فکر کنم به اندازه ی کافی تاکید کردم که فولد کردن چقدر مهم و حیاتیه. اروم با ملایمت و خیلی خیلی کم هم میزنیم. پون خمیر کیک نرم و شله احتمال اینکه با تند هم زدن پفش بخوابه خیلیه. پس با ملایمت باهاش رفتار کنید.

اگر درست فولد کرده باشید خمیر کیک در نهایت پفکی و حجیمه.توی دو تا قالب به طور مساوی تقسیمش میکنیم و به ارومی بدون ضربه خوردن توی فر میزاریم تا بپزه.زمان پختش هم 30 تا 40 دقیقه یا تا زمانیکه تستر تمیز بیرون بیاد.

بلافاصله بعد ازپخت هم وارونه میزاریمش تا جاذبه ی زمین مانع خوابیدن پفش بشه.1/5 تا 2 ساعت که به این حالت موند برش میگردونیم. کراست طلایی زیبای کیک رو میبینید.روش کمی چسبناکه و این طبیعیه و هیچ جای کار رو اشتباه انجام ندادید. دور تا دورش رو با چاقو جدا کنید و برش گردونید و کاغذ روغنی اش رو جدا کنید و سرو کنید.

برای اینکه سطح کیک به صفحه ی خنک کننده نچسبه با مقدار ی روغن یا کره صفحه ی خنک کننده رو چرب کنید.

من با دست جدا اش کردم که شما بافتش رو ببینید. بسیار پفکی و بسیار لطیف و بسیار خوشمزه.


میبینید این حجم و این پف با 1/5 تخم مرغ درست شده. بسیار بسیار خوشمزه است.

در نهایت چسب کاری شد و و با یک پودینگ ساده پوشش دادم و برای عزیزی بردم.راستش اگر قرار باشه من این کیک رو برای خانواده ام سرو کنم بدون کرمش رو ترجیح میدم. چون خیلی نرم و مرطوب و خوشمزه است و نیازی به کرم نداره به نظرم. فقط کمی پودر قند و نوش جان........
نایاب 90, elham_vahid, باران67 و 13 کاربر دیگر این نوشته را پسندیده.
دسته بندی ها
دسته بندی نشده

نظرات

 1. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط نبض مامان
  بازم عالی
 2. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط Hope
  به به ملیحه جون..

  ..........
  مهسای عزیزم.

  مرسی گلم از همراهی همیشگی ات و لطف و محبتی که داری عزیزم.

  ممنونم از دعای خیرتون و انرژی و انگیزه ای که میدین
  Hope این نوشته را پسندیده.
 3. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  نقل قول نوشته اصلی توسط maman_mahya
  ملیحه جون خیلی خوب وعالی توضیح دادین مثل همیشه
  قابل شما رو نداره زیبا خانوم دوست داشتنی.

  شرمنده میکنید. خوشحالم که دوست داشتین.
 4. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  سلام خانومی گل. شرمنده میکنید. قابل شما رو نداره. ببینید خانومی گل ما دستورهای زیادی برای کیک اسفنجی داریم و همشون خیلی زیاد پف میکنن . حق با شماست این دستور کمتر پف میکنه. اما.....

  کیک های اسفنجی رو اگر درست کرده باشید میدونید که بی مزه اند. بافتشون همش هواست. باید با یک کرم خوشمزه و میوه های خوشمزه ترکیب بشه تا قابل خوردن بشه. چون به علت نبود چربی و مایعات مثل شیر یا ماست و داشتن بافت پر از هوا کیک واقعا بیمزه هست.

  علت اینکه من این دستور رو انتخاب کردم این هست که نسبت به سایر کیکهای اسفنجی بسیار خوشمزه تر هست. به حدی که خالی خالی خوردنش هم عالیه. پس درسته که پف کمتری نسبت به سایر کیکهای اسفنجی داره اما بسیار خوشمزه تره . پفکی و بیخود و بیمزه نیست .(من خیلی کیک اسفنجی درست کردم که طعم و بافت این به نظرم از همشون بهتر بود) و به نظرم همیشه طعم و بافت خیلی مهمتر از میزان پف هست. برای همین میگم این دستور عالیه.
  maman_mahya این نوشته را پسندیده.
 5. malihejoon773 آواتار ها
  • |
  • #
  مقدار بیکینگ پودر برای هر کیک بر اساس شرایط اون کیک طراحی شده. کم یا زیاد کردنش بافت کیک رو خراب میکنه. توصیه میکنم بیپینچ پودر رو با دقت بالایی اندازه بگیرید اگر به دنبال کیفیت هستید. کم کردنش کیک رو تخته ای و بدون پف میکنه و زیاد کردنش کیک رو تلخ و بافتش رو آش و لاش میکنه.

  مخصوصا برای کیک های اسفنجی و شیفون که هرچه بیکینگ پودر کیک کمتر باشه و پف کیک با زدن تخم مرغ ها به دست بیاد کیک خوشمزه تر و نرم تر و با کیفیت تری خواهید داشت.

  البته شما اگر به دنبال حجم بالایی از پف هستید میتونید از کیک شیفون استفاده کنید که بسیار حجیم و زیاد و پفدار و خوشمزه هست. آموزشش هم توی وبلاگم هست. اون عالیه اما اگر نظر من رو بخواهید این خوشمزه تره.

  و در نهایت تبریک که تونستید کیک رو خوب در بیارید چون خوب درآوردنش بسیار سخته و تولد گل پسرتون هم انشاالله مبارک باشه.
  maman_mahya این نوشته را پسندیده.
+ ساخت وبلاگ
عضویت
۱۳۹۲/۰۱/۰۵
محل سکونت
تهران
سن
27
نوشته ها
620
نوشته های وبلاگ
15

محاسبه ي شاخص توده ي بدني

وزن به کيلـو گـرم
قد به سانتي متر

شاخص توده ي بدني
بازه ي وزني مناسب شما